Çerez Örnek
canlı destek

Tanıtım

Çeşme Meslek Yüksekokulu 1987 yılında Ege Üniversitesi kampüsünde turizm ve otelcilik programı ile eğitim öğretime başlamıştır. Daha sonra meslek yüksekokulu bünyesinde otelcilik, seyahat ve yiyecek içecek işletmeciliği bölümleri kurulmuştur. Bu bölümleri Rehberlik ve Turizm Animasyonu izlemiştir. 2002-2003 eğitim- öğretim yılından itibaren “ Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat İşletmeciliği, Turizm rehberliği ve Turizm Animasyonu” programlarıyla önlisans eğitimine devam etmiştir.

1998 yılından itibaren İzmir - Çeşme kampüsünde yer alan Fakültemiz, 02.07.2004 tarihli 25510 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “ Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu” kurulması hakkındaki karar ile 2005-2006 eğitim-öğretim yılından 2019 - 2020 eğitim öğretim yılına kadar “Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği, Turizm Animasyon   ve Turizm Rehberliği Bölümleriyle”  4 yıllık yüksekokul statüsünde “Lisans” eğitimi vermiştir. 24/06/2019 tarihli ve 1157 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak, Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi kurulmasına karar verilmiştir.

Fakültemizin amacı, öğrencilerin alanlarında bilgilerini arttırarak, düşünce ve yeteneğini geliştirerek, edindiği becerilerle turizm sektörüne etkin bir şekilde katılımına olanak hazırlamak, turizm ve otelcilikle ilgili konulara duyarlı ve sorunları çözebilecek nitelikti orta ve üst kademe yöneticiler yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda öğrenciler, İngilizce temel olmak üzere, en az 2 yabancı dil, bilgi teknolojileri, turizm sektörü ve turizm işletmeleri, modern işletmecilik ve yöneticilik ile ilgili bilgi ve becerileri kazanacaklardır. Bölümden mezun olabilmek için her bölüm için yönetmelikle belirlenen stajların yapılması gerekmektedir. Yüksekokulumuz mezunları, aldıkları eğitim ve kazındıkları deneyimler doğrultusunda; Oteller, Seyahat acentaları, Tatil köyleri, Yiyecek-içecek işletmeleri ve Kamu kurumlarında görev alabileceklerdir.

 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ